Janell
8. septembra 2022

Prebuďte v sebe femme fatale aj po tridsiatke!

Femme fatale - Janell

Stereotyp v partnerskom spolužití, nedostatok vzrušenia, nedosiahnuteľný orgazmus… Intímny život môže byť pre veľa žien frustrujúcou záležitosťou, obzvlášť keď vo svojom okolí počujú, že ide o úžasný zážitok – a im to tak vôbec nepripadá. A s pribúdajúcimi rokmi potom celkom často rezignujú… A to je chyba, pretože v každom veku môže žena v sebe objaviť kúzlo sexuality! Len tomu niekedy treba ísť trošku naproti.

33-ročná Jana sedí s kamarátkami pri stole a na rad prichádza téma „sex“. Zatiaľ čo jej priateľky si rozprávajú pikantné historky a predháňajú sa vo svojich zážitkoch, ona mlčí. Tento hovor jej nie je príjemný. So svojím partnerom žije už šesť rokov a nemá, čím prispieť do debaty. Sex jej vlastne veľa nehovorí, robí to len kvôli svojmu priateľovi. Nikdy ani nedosiahla orgazmus. Z rozprávania kamarátok jej príde, že je asi divná a hanbí sa za to. Pritom rozhodne nie je sama… „Podľa výskumov nikdy nedosiahne orgazmus zhruba 8–9 % žien. Keď túto štatistiku niektoré ženy počujú, ukľudní ich to a povedia si: ‚Nie som jediná, nemusím svoj sex orientovať na orgazmus.‘ Vlastne by to tak svojím spôsobom malo byť, že máme sex, pretože sa nám páči. A orgazmus je už len čerešnička na torte, ktorá tam buď je, alebo nie je. Nemal by tam byť ale žiadny tlak,“ vysvetľuje sexuologička MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM.

Prečo ma sex nebaví?

Až 40 % žien, ako vyplýva zo štúdií, má počas života nejaký závažnejší problém, čo sa sexu týka. „Najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávam, sú porucha sexuálnej túžby, porucha orgazmu a porucha vzrušivosti, či už subjektívna alebo objektívna, napríklad je problém s lubrikáciou. Štvrtou oblasťou sú bolesti pri sexe,“ ozrejmuje sexuologička Vrzáčková, s akými problémami sa obvykle stretáva u svojich pacientiek v ordinácii. Mnohým z nich dokáže pomôcť. Základ je zistiť príčinu. Často je vo fyzickej rovine. To sa týka napríklad žien po onkologickej liečbe, po pôrode, po nejakej traumatizujúcej udalosti, opakovaných zápaloch či hormonálnych zmenách. Zabijakom túžby bývajú akékoľvek bolesti či chronické ochorenia. Negatívny vplyv na sex má aj celý rad liekov. Keď sa žena necíti dobre, len ťažko sa po večeroch premení na vášnivú femme fatale. Stačí aj „obyčajná“ únava na to, aby ju v posteli lákal viac spánok než intímne chvíľky s partnerom. „Vo všeobecnosti platí: Keď som ako žena v psychickej a fyzickej v pohode, páčim sa sama sebe, vtedy budem mať určite ďaleko väčšiu chuť na sex. Takže, keď chcem byť sexuálne aktívnou ženou, dôležitá je aj zdravá životospráva, dostatok spánku, zdravé jedlo, nepreháňam to s alkoholom a hýbem sa,“ dodáva MUDr. Vrzáčková. Vždy treba čím skôr zistiť, ako sa vraví, kde je „pes zakopaný“ a od toho sa odpichnúť.

Každú ženu môže vzrušovať niečo iné

Asi vám napadne otázka, čo majú robiť zdravé ženy, ktoré žiadne objektívne problémy nemajú, napriek tomu však nedosahujú orgazmus, nedokážu sa vzrušiť a sex je pre nich skôr „stredajšia povinnosť“ než potešenie, ako aj v prípade Jany? Ani u nich to nie je výnimkou! „Veľmi záleží na tom, v čom je problém – či na to nie je chuť, chýba vzrušenie, dochádza k stereotypu…?“ uvádza príklady z praxe MUDr. Vrzáčková. Podľa nej je ideálne, keď problém riešia obaja partneri, prípadne spoločne vyhľadajú odbornú pomoc. Otvorený rozhovor je základ. A čo je ešte dôležité si uvedomiť, že každú ženu môže vzrušovať niečo iné, môže mať rôzne erotogénne zóny a aj spôsob prežívania orgazmu. „Väčšina žien dosahuje orgazmus pri dráždení klitorisu – orálne, rukou, vibrátorom, alebo pri styku, keď sa môžu trieť klitorisom o partnera… Je preto fajn skúšať rôzne polohy a spôsoby stimulácie. A tiež neponáhľať a netlačiť na seba,“ dopĺňa odborníčka.

Nenaplnené túžby? Nikdy nie je neskoro!

Aj po dlhoročnom partnerskom spolužití je stále nutné hľadať cesty, aby sex bavil oboch partnerov. Nehádžte teda flintu do žita a nebojte sa vyskúšať nové veci! Podporiť vzrušenie a sexuálnu túžbu sa dá tiež prírodnými cestami. „Čo sa týka účinných látok, mám dobrú skúsenosť s CBD vo forme oleogélu. Napríklad prípravok Janell sa nanáša priamo na intímne partie pred pohlavným stykom. Okrem toho, že funguje ako vynikajúci lubrikant, tak bylinky, ktoré obsahuje, pôsobia veľmi príjemne na oblasť pohlavného orgánu,“ radí MUDr. Vrzáčková. Pôsobením oleogélu s CBD, visnadinom, myrcénom a olejom Ylang ylang dochádza k prekrveniu, uvoľneniu a zvlhčeniu intímnych partií, a tým k prežitiu intenzívnejšieho potešenia zo sexu. Veľmi dôležitú rolu zohráva tiež sexuálna fantázia. „Myslím, že je dôležité uvedomiť si základy toho, ako funguje ľudské telo, následne ako funguje moje telo, čo ma vzrušuje, aké mám fantázie o sexe, aké aktivity ma vzrušujú v mojich predstavách… A buď si ich viem pri sexe alebo masturbácii pustiť v hlave, čítam o nich, prípadne si ich navodím pozeraním porna, alebo ich priamo robím s partnerom,“ poskytuje svoje tipy sexuologička Vrzáčková. Mozog a predstavy sú totiž neoddeliteľnou súčasťou sexuality! Možno sa vám aj vďaka nim otvoria nové brány do sveta vzrušenia…

Ako používať prípravok Janell®?
Aplikujte presnú dávku* do farebne vyznačenej oblasti intímnych partií (oblasť od klitorisu až pod pošvový vchod)** niekoľko minút pred stykom.

*Balenie 15 ml obsahuje 45 dávok
do 60 kg - 4 dávky z dávkovača
do 80 kg - 5 dávok z dávkovača
nad 100 kg - 6 dávok z dávkovača
*Balenie 3 vrecká × 1,5 ml
do 80 kg - celý obsah jedného vrecka
nad 80 kg - celý obsah dvoch vreciek

Upozornenie: Nepoužívajte súčasne s lubrikačným gélom.
Použitie lubrikačného gélu znižuje vstrebávanie účinných látok prípravku Janell®.
Aplikácia Janell
**Oblasť aplikácie Janell®

© 2022 ALORIS VITAL, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MADE IN ITALY

Prípravok Janell® bol vyvinutý inovatívnou farmaceutickou firmou AGORA Pharma z Talianska.
DISTRIBÚTOR PRE SR: Aloris Vital, s.r.o., Kykula 662, 913 04 Chocholná-Velcice, Slovenská republika
LICENCOVANÉ: Velit Biopharma S.r.l., Piazza Cavour 3, 20121 Milano, Italy

Zásady používania súborov cookie