Janell
28. novembra 2022

Sexualita žien

Sexualita žien

Vďaka objavu a patentovaniu účinnej látky Sildenafil, ktorý bol vyvinutý pod označením UK-92480 vo výskumnom ústave spoločnosti Pfizer v anglickom meste Sandwich v roku 1996, sa začali intenzívne výskumy v oblasti mužského sexuálneho zdravia. Aj keď je tento liek, dnes známy hlavne ako látka na liečbu impotencie, bol študovaný ako možný liek na vysoký tlak a angínu pectoris, sa stal prelomovým liekom pod názvom Viagra na liečbu erektílnej dysfunkcie. Odvtedy sa zaznamenali veľké pokroky v liečbe mužského sexuálneho zdravia. Účinný liek na terapiu ženskej sexuálnej dysfunkcie však ženy, ale aj lekári stále čakajú.

Mnohé štúdie potvrdili, že sexuálne zdravie muža, či ženy sa odvíja zároveň aj od partnerského spolunažívania. Keď má jeden z dvojice nechuť a problém so sexuálnym prežívaním, tak to ovplyvní intímny život dvojice. Zároveň bolo zistené, že je mnoho mužov, ktorí sa so svojimi sexuálnymi potrebami nezdôverujú.

Ženská sexualita je zložitejšie štruktúrovaná ako mužská, psychologickejšia a komplexnejšia.

Ženy očakávajú:
• pochopenie a podporu zo strany partnera
• duševné porozumenie, vzájomnosť
• schopnosť vycítiť potreby partnerky bez slov
• lásku po celý život, ktorú partner má dávať najavo

Rozdiely medzi mužskou a ženskou sexualitou sú predovšetkým v jej konštantnosti, stimuloch a trvácnosti. Muži na rozdiel od žien sú hormonálne monotematickí a aj veľmi starí muži majú stále pomerne vysokú hladinu testosterónu, ktorá v priebehu celého života u nich len pomaly klesá. Nikdy u mužov ale nenastane situácia ako u žien v období menopauzy, kedy činnosť ženských orgánov v dôsledku poklesu estrogénu skoro zanikne.

U žien to spôsobuje dramatické zmeny nielen v sexuálnom zdraví, ale aj psychickom a zdravotnom. Sexuálne dysfunkcie, ktoré trápia ženy, sú však veľmi podobné ako tie, ktoré riešia muži.

Najčastejšia sexuálna dysfunkcia u žien je porucha vzrušivosti a porucha orgazmu, ktoré komplikujú partnerský intímny aj neintímny život

Sexuálna dysfunkcia u žien môže byť:

Primárna, kedy žena od začiatku pohlavného života nepociťuje potrebu sexuálneho prežívania a je celoživotným sprievodcom jej intímneho života. Napriek tomu aj frigidná žena môže byť dobrou milenkou, ak je jej vzťah s partnerom harmonický. Primárna sexuálna dysfunkcia ženy natoľko neobťažuje ako sekundárna.

Sekundárna dysfunkcia, alebo získaná, je charakterizovaná tým, že vzniká po bezproblémovom intímnom živote, napríklad po pôrodoch, alebo v období klimaktéria, či pri strate lásky k partnerovi.

Komplexná sexuálná dysfunkcia u žien je predovšetkým porucha vzrušivosti, spojená s poruchami orgazmu, alebo bolestivý pohlavný styk, či partnerské problémy.

Anorgazmie, poruchy orgazmu, trápia ženy približne z rovnakých problémov, ako poruchy vzrušivosti. Môžu byť selektívne (žena dosiahne orgazmu len pri dráždení klitorisu, ale pošvovým stykom nie a naopak), generalizované – žiadnym spôsobom a za žiadnych okolností, alebo v bdelom stave alebo snoch. Poruchy orgazmu vedú k partnerskému sexuálnemu nesúladu. V prípade, že žena je nespokojná s intímnym životom a považuje orgazmus za jeho nevyhnutnú súčasť, môžu sa u nej začať prejavovať aj iné zdravotné, telesné, či psychické problémy.

Orgazmus je u muža takmer na 99% percent súčasťou vyvrcholenia – ejakulácie, ktorá je nevyhnutná pri reprodukčnom cykle. U žien je orgazmus charakterizovaný ako „pocitová odmena“ a nie je nevyhnutnou súčasťou sexuálneho života a reprodukcie, aj keď bolo zistené, že pri orgazme sa ejakulát ľahšie vstrebáva do maternice.

Sex je mierotvorca a je v partnerstve veľmi dôležitý. Podľa štatistík sa iba jedno percento partnerstiev podarí zachrániť ak sa partneri prestanú intímne stýkať a partnerstvo sa dostáva do krízy. V dobre fungujúcom partnerstve by sa sex nemal vytratiť nikdy a cieľom oboch partnerov by malo byť kultivovať a rozvíjať ich sexuálny život, aj keď dĺžkou trvania partnerského zväzku klesá dôležitosť sexu.

— MUDr. Danica Caisová, psychiatrička a sexuologička
Ambulancia FAIRA, Košice

Viac sa dozviete vo videu

Ako používať prípravok Janell®?
Aplikujte presnú dávku* do farebne vyznačenej oblasti intímnych partií (oblasť od klitorisu až pod pošvový vchod)** niekoľko minút pred stykom.

*Balenie 15 ml obsahuje 45 dávok
do 60 kg - 4 dávky z dávkovača
do 80 kg - 5 dávok z dávkovača
nad 100 kg - 6 dávok z dávkovača
*Balenie 3 vrecká × 1,5 ml
do 80 kg - celý obsah jedného vrecka
nad 80 kg - celý obsah dvoch vreciek

Upozornenie: Nepoužívajte súčasne s lubrikačným gélom.
Použitie lubrikačného gélu znižuje vstrebávanie účinných látok prípravku Janell®.
Aplikácia Janell
**Oblasť aplikácie Janell®

© 2022 ALORIS VITAL, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MADE IN ITALY

Prípravok Janell® bol vyvinutý inovatívnou farmaceutickou firmou AGORA Pharma z Talianska.
DISTRIBÚTOR PRE SR: Aloris Vital, s.r.o., Kykula 662, 913 04 Chocholná-Velcice, Slovenská republika
LICENCOVANÉ: Velit Biopharma S.r.l., Piazza Cavour 3, 20121 Milano, Italy

Zásady používania súborov cookie