Janell
8. septembra 2022

Rakovina síce ovplyvňuje intímny život žien, ale koniec sexu znamenať nemusí!

Rakovina ovplyvňuje intímny život žien

Onkologické ochorenie je ranou z čistého neba pre každú ženu, ktoré vie zatriasť dovtedajším životom a výrazne ovplyvniť aj intímne spolužitie partnerov. Rakovina má dosah na sexuálny život nielen po fyzickej stránke, ale i z psychického hľadiska. Napriek tomu však vážna diagnóza nemusí znamenať definitívny koniec so sexom.

Problémy v intímnom živote u pacientov s onkologickým ochorením sú častokrát tabuizované. Keď ide o život, sexualita sa ocitne na druhej koľaji. Veľa žien sa hanbí zdôveriť so svojimi problémami, ich muži sa zase boja, aby im pri sexe neublížili. Komunikácia viazne a tieto problémy sa často vynárajú i po skončení liečby… „Záleží veľmi na tom, o aké onkologické ochorenie ide – či je to nádor prsníka, maternicového čapíka alebo vaječníka… Ďalej je tiež dôležité, koľko má žena rokov, keď dostane rakovinu. V prípade, že ide o mladé dievča vo veku 25 alebo 30 rokov, je to pre ňu, samozrejme, obrovský šok spojený so stratou istoty, ohrozením,“ uvádza sexuologička MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM.

Vplyvom liečby sa môže dostať žena do predčasnej menopauzy

Onkologická liečba, či už ide o operáciu, chemoterapiu alebo ožarovanie, má vplyv na celý organizmus. Sprevádza ju často únava, nechutenstvo, zvracanie či bolesti. Popri fyzických následkoch sú to ale aj tie psychické. U onkogynekologických ochorení hrá v sexuálnom živote podľa sexuologičky Vrzáčkové veľkú rolu i fakt, že žena stratí možnosť otehotnieť alebo sa u nej v dôsledku liečby prejaví predčasná menopauza. „Žena si môže pripadať menej príťažlivá, žiadaná a celkovo tak menej ženská,“ potvrdzuje sexuologička. Avšak problémy v sexuálnej oblasti sa netýkajú len obdobia, kedy pacientka bojuje so zákerným nádorom. Kým počas liečby žena prežíva akútne problémy, spracúva následky prípadnej operácie, má bolesti aj obavy o život, alebo absolvuje dlhodobú chemoterapiu či ožarovanie, ktoré ju oslabuje, môže to na nej nechať následky aj po tom, čo nad chorobou zvíťazí.

Problémy niekedy pretrvávajú aj roky

Problémy v sexuálnej oblasti môžu pretrvávať často i roky po ukončení liečby a na vine sú opäť okrem fyzických príčin aj tie psychické. „Prvé roky po liečbe chodí žena pravidelne na kontroly a každá kontrola je pre ňu veľký stres, či sa náhodou nenájdu u nej nové nádory, čo sa niekedy, bohužiaľ, stáva. Žije teda mnohokrát s obrovským strachom, čo bude. Navyše sa v dôsledku liečby môže u nej objaviť predčasná menopauza, a teda pokiaľ nie je adekvátne riešený nedostatok nielen estrogénu, ale i testosterónu, žena sa veľmi rýchle dostáva do stavu predčasného starnutia,“ upozorňuje MUDr. Vrzáčková a tiež dodáva, že s týmto stavom sú spojené aj zmeny na sliznici, jej stenčenie a náchylnosť na bolesti, poranenia a infekcie. Môže sa súčasne spomaliť metabolizmus, koža nie je dobre vyživovaná, tým pádom vysušená, môže dôjsť k vypadávaniu vlasov, priberaniu na váhe… „To všetko sú veci, ktoré rapídne znižujú sexuálnu túžbu. Žena si pripadá menejcenná, nepríťažlivá. Nehovorím, že sa to týka všetkých žien, niektoré sa dokážu veľmi rýchle spamätať a vyrovnať sa s týmito problémami. Ale zároveň sú aj ženy, u ktorých problémy pretrvávajú, niekedy aj navždy,“ dodáva sexuologička.

Na sex sú vždy dvaja

Dôležitú rolu hrajú nielen  zdravotný a psychický stav ženy, ale tiež, ako je na tom jej partner. Nezanedbateľným úlohu hrá tiež skutočnosť, aký sexuálny život viedol pár predtým, než žena ochorela na onkologickú chorobu. U žien, ktoré žily v dobrom vzťahu, t. j. v ktorom fungoval sex i komunikácia s partnerom, je návrat k sexuálnemu životu výrazne ľahší, než tam, kde sa už pred ochorením partnerky vyskytovali problémy, a teda dvojica nemala kvalitný sex, prípadne žiadny sexuálny život. Onkologické ochorenie sa dotýka ako samotnej pacientky, tak aj celej jej rodiny. Obavy trápia nielen postihnutú ženu, so strachom pochopiteľne bojuje aj jej partner. „Pokiaľ mala napríklad žena nádor na čapíku, tak aj keď už je po liečbe, pretrváva stav, že sa partneri boja spolu spať, aby ju to nebolelo, aby sa nádor znovu neobjavil, aby nezačala krvácať… To všetko sú dôvody, pre ktoré sa ľudia do sexu po chorobe nehrnú. Boja sa opýtať, čo sa s tým dá robiť, a keď otáľajú niekoľko rokov a pošva nie je roky používaná, dochádza k jej oslabeniu, čo môže spôsobiť spazmus svalstva pošvy – a to už ide o vážnejšie a komplikovanejšie stavy na riešenie,“ upozorňuje odborníčka.

Zistite, ako znovu objaviť sexualitu

„Dôležité je, aby sme si uvedomovali, že sexualita je jedna zo základných kvalít života. Vo chvíli, keď je liečba úspešná a prestane ísť o život, je fajn zháňať informácie, ako sa znovu vrátiť do plnohodnotného života. A to nielen, pokiaľ ide o to, ako napr. začať zase športovať alebo pracovať, ale opäť sexuálne žiť,“ nabáda sexuologička Vrzáčková. Existuje celý rad zdrojov, kde nájsť dôležité informácie – ženy sa okrem lekára môžu poradiť aj v rámci pacientskych organizácií a podporných skupín, ktoré združujú ženy, ktoré majú za sebou podobnú životnú skúsenosť. Vzhľadom na to, že následkom onkologického ochorenia môže byť suchosť vaginálnej sliznice, je dôležité jej zvlhčovanie vhodným lubrikantom. „Lubrikanty sú základ, ktorý môžu ženy využívať pri masturbácii, nekoitálnych aktivitách, pri styku ako takom alebo pri dilatácii, teda, keď chcú pošvu pomaličky roztiahnuť, aby bola schopná súlože. Existuje celý rad lubrikantov. Treba si vybrať podľa základnej bázy. Odporúčam preferovať skôr oleogél alebo silikónové lubrikanty, prípadne kokosový olej,“ vysvetľuje sexuologička Vrzáčková. Zvlhčiť, ale zároveň tiež prekrviť intímne partie, uvoľniť napätie a zvýšiť citlivosť pomáha napríklad i 100% prírodný oleogél Janell. Obsahuje totiž účinné zložky visnadin, extrakt z konopy siatej, myrcén a olej ylang ylang. Použitie je jednoduché: odporúčanú dávku treba rozotrieť na intímnu oblasť niekoľko minút pred stykom. Oleogél má vysokú schopnosť priľnavosti, preto pôsobí v mieste aplikácie dlhodobo.

Poraďte sa s odborníkom

Pokiaľ problémy so suchosťou vagíny pretrvávajú, je vhodné sa poradiť o ďalšom postupe s odborníkom. „Najčastejšie sa vyskytujú špeciálne u žien, ktoré sú štíhle. Produkcia estrogénu sa nedeje len vo vaječníkoch, ale i v tukových tkanivách. Je preto dôležité, aby tieto ženy vedeli o tom, aké majú možnosti,“ podotýka sexuologička Vrzáčková a dodáva, že existuje len veľmi málo nádorov, u ktorých sa neodporúča žiadna hormonálna substitučná liečba, ani lokálna. „Určite je dobré prebrať možnosti s onkológom, s onkogynekológom, sexuológom či gynekológom,“ dopĺňa. Čo sa taktiež môže stať, že po liečbe už pošva nemá rovnakú veľkosť ako predtým. Žena by preto mala hľadať informácie, aké techniky s partnerom voliť, aby mohli mať spolu sex a pritom ju styk nebolel a bol technicky možný. Základom je hlavne premôcť stud, nebáť sa hovoriť o intímnych problémoch a snažiť sa hľadať riešenie – ideálne spoločne s partnerom.

Ako používať prípravok Janell®?
Aplikujte presnú dávku* do farebne vyznačenej oblasti intímnych partií (oblasť od klitorisu až pod pošvový vchod)** niekoľko minút pred stykom.

*Balenie 15 ml obsahuje 45 dávok
do 60 kg - 4 dávky z dávkovača
do 80 kg - 5 dávok z dávkovača
nad 100 kg - 6 dávok z dávkovača
*Balenie 3 vrecká × 1,5 ml
do 80 kg - celý obsah jedného vrecka
nad 80 kg - celý obsah dvoch vreciek

Upozornenie: Nepoužívajte súčasne s lubrikačným gélom.
Použitie lubrikačného gélu znižuje vstrebávanie účinných látok prípravku Janell®.
Aplikácia Janell
**Oblasť aplikácie Janell®

© 2022 ALORIS VITAL, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MADE IN ITALY

Prípravok Janell® bol vyvinutý inovatívnou farmaceutickou firmou AGORA Pharma z Talianska.
DISTRIBÚTOR PRE SR: Aloris Vital, s.r.o., Kykula 662, 913 04 Chocholná-Velcice, Slovenská republika
LICENCOVANÉ: Velit Biopharma S.r.l., Piazza Cavour 3, 20121 Milano, Italy

Zásady používania súborov cookie