Janell
8. septembra 2022

Sex po menopauze nie je tabu!

Sex po menopauze

Tipy, ako si zachovať dobrý intímny život aj po päťdesiatke…

Klimaktérium je obdobie u ženy, kedy dochádza k postupnému vyhasínaniu vaječníkov a tým pádom k hormonálnym, psychickým a telesným zmenám. Menopauza sa odráža aj na jej intímnom živote. Neznamená to ale, že po prechode treba za sexom urobiť hrubú čiaru a posteľ bude slúžiť už len na pozeranie televízie…

U mnohých žien je menopauza spojená s nepríjemnými prejavmi rôznej intenzity. Vyskytujú sa návaly horúčosti a k tomu sa pridáva nočné potenie, ktoré bráni kľudnému spánku. Dochádza k poklesu vnútornej spokojnosti, únave aj výkyvu nálad a veľa dám tiež stráca pocit sexuálnej atraktivity. Nehovoriac o fyzických zmenách, ktoré môžu byť príčinou zníženia libida a vaginálnej suchosti sliznice. To následne vedie k poruchám vzrušenia.

Prečo môže byť sex po menopauze bolestivý?

„Žene po menopauze vyhasne funkcia vaječníkov. Dochádza k rapídnemu úbytku estrogénov, čo má negatívny vplyv na metabolizmus, na kožu, na sliznice aj na sexuálnu túžbu,“ popisuje príčiny zmien u žien , ku ktorým dochádza pri menopauze, sexuologička MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM. S týmito fyzikálnymi procesmi môžu byť zároveň spojené bolesti, keďže sliznica v pošve je oslabená a náchylná k zraneniam a infekcii. Tenkosť sliznice spôsobí, že je málo prekrvená, žľazy sú atrofované a výsledkom je jej vysychanie. Omnoho pomalšie reaguje na stimuláciu, môže byť menej lubrikovaná, z pošvy vymiznú laktobacily a to všetko v konečnom dôsledku vedie k bolestivému pohlavnému styku. „Keď ženu sex bolí, samozrejme, rapídne klesá aj jej sexuálna túžba, pretože netúži po bolesti,“ vysvetľuje Vrzáčková, prečo sa niektoré ženy v prechode začnú viac či menej vedome radšej intímnym chvíľam vyhýbať.

Nehádžte flintu do žita

Mala by sa žena zmieriť s tým, že prírodu, skrátka, nejde oklamať a nejde urobiť nič iné, než prijať tieto problémy ako holý fakt? To v žiadnom prípade! „V súčasnosti je veľa možností, ako prispôsobiť liečbu požiadavkám pacientky,“ ubezpečuje gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH. Prvou voľbou je podľa nej vaginálne podávanie hormónov, ktoré spôsobia, že sa obnoví sliznica, zvýši sa jej prekrvenie a v pošve sa vytvoria laktobacily. Styk potom prestane byť nepríjemný až bolestivý. „Sú ale ženy, ktoré nechcú brať hormóny, alebo ich nemôžu užívať napr. kvôli onkologickému ochoreniu. Vtedy hľadáme iné alternatívy,“ vysvetľuje gynekologička. Jedna z možností je kyselina hyalurónová, ktorá môže byť vo forme gélu alebo čapíka a možno ju aplikovať aj do vnútra sliznice. Ďalším variantom je ošetrenie laserom, ale, bohužiaľ, túto liečbu, kde ide o finančne náročnejšie zákroky, poisťovne nepreplácajú.

Prírodný oleogél zvýši citlivosť a prekrví genitálie

Pomoc s riešením sexu po menopauze ponúkajú takisto prírodné prípravky, ktoré sa aplikujú lokálne. „Nedávno sa mi naskytla príležitosť vyskúšať na pacientkach prípravok Janell, konkrétne oleogél, ktorý je založený na troch čisto prírodných účinných látkach: visnadin, cbd a myrcén. Navyše je obohatený o čistú arómu oleja ylang ylang, čo prispieva k jeho neustále vzrastajúcej obľube,“ odporúča MUDr. Sládičeková. Aplikuje sa krátko pred pohlavným stykom. Odporúčaná dávka sa nanesie do okolia klitorisu, cez malé stydké pysky až ku konečníku, pretože pre správny účinok tohto prípravku je kľúčová plocha nanesenia pre vstrebanie celého množstva účinných látok. „Vďaka tomu sa prekrvia genitálie a zvýši citlivosť nervových zakončení, okrem toho sa zvlhčí sliznica vchodu do pošvy, takže pohlavný styk sa stáva príjemný, a to aj pre mužov, pochvaľujú si ho údajne aj partneri pacientiek,“ dodáva gynekologička.

Hlavne buďte v pohode

Popri možnostiach, ktoré pomôžu telu, je tu naviac ďalší nezanedbateľný faktor – psychika. „Keď je žena vystresovaná a uťahaná, určite sa doma nepremení na femme fatale a vášnivá noc je tak v nedohľadne,“ vysvetľuje gynekologička Sladičeková, prečo je celková pohoda tak dôležitá a potrebná pre sexuálny život a vytvorenie tej správnej atmosféry, aby mala žena vôbec pomyslenie na sex. Za úbytok sexuálnej túžby po menopauze zodpovedá taktiež klesajúca hladina testosterónu, ktorý je dôležitý hormón pre libido, pre vzrušenie aj pre schopnosť dosiahnuť orgazmus.  „Niektoré ženy ho nahrádzajú napríklad rôznym čajmi, alebo uprednostňujú potraviny, ktoré by ich mohli sexuálne stimulovať – údajne medzi takéto afrodiziaká patria granátové jablko, čili papričky a podobne,“ dodáva gynekologička Sládičeková.

Ste na to dvaja

V danej veci ako sex po menopauze je veľmi dôležitá otvorená komunikácia medzi partnermi a obojstranná snaha nájsť riešenie, keď sa v intímnom živote dvojice objaví komplikácia. „Sú páry, ktoré k situácii pristupujú konštruktívne. Muži i ženy vedia, že s vekom sa citlivosť znižuje, takže si dajú viac záležať na tom, aby sexualita nebola považovaná za niečo, čo sa udeje takpovediac hneď a okamžite,“ hovorí sexuologička Petra Vrzáčková, pričom dodáva, že je, naopak, v poriadku, keď k dosiahnutiu vzrušenia je potrebný istý čas, stimulácia je dlhšia alebo pozvoľnejšia, prípadne intenzívnejšia… „Veľmi záleží na tom, ako to pár uchopí – či si povedia, že keď to nefunguje, končia, alebo sa snažia nájsť spôsob, aby to fungovalo. Myslím, že často je možné zvládnuť problém bez pomoci odborníka, ale nie je tomu tak u všetkých,“ uvádza P. Vrzáčková. Preto, ak problémy pri sexe trvajú dlhodobejšie, určite sa nehanbite vyhľadať lekársku pomoc a zverte sa do rúk gynekológa alebo sexuológa. „Keď chce byť človek sexuálne aktívny, môže ním zostať aj do dosť vysokého veku,“ dodáva nádej sexuologička Vrzáčková.

Ako používať prípravok Janell®?
Aplikujte presnú dávku* do farebne vyznačenej oblasti intímnych partií (oblasť od klitorisu až pod pošvový vchod)** niekoľko minút pred stykom.

*Balenie 15 ml obsahuje 45 dávok
do 60 kg - 4 dávky z dávkovača
do 80 kg - 5 dávok z dávkovača
nad 100 kg - 6 dávok z dávkovača
*Balenie 3 vrecká × 1,5 ml
do 80 kg - celý obsah jedného vrecka
nad 80 kg - celý obsah dvoch vreciek

Upozornenie: Nepoužívajte súčasne s lubrikačným gélom.
Použitie lubrikačného gélu znižuje vstrebávanie účinných látok prípravku Janell®.
Aplikácia Janell
**Oblasť aplikácie Janell®

© 2022 ALORIS VITAL, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MADE IN ITALY

Prípravok Janell® bol vyvinutý inovatívnou farmaceutickou firmou AGORA Pharma z Talianska.
DISTRIBÚTOR PRE SR: Aloris Vital, s.r.o., Kykula 662, 913 04 Chocholná-Velcice, Slovenská republika
LICENCOVANÉ: Velit Biopharma S.r.l., Piazza Cavour 3, 20121 Milano, Italy

Zásady používania súborov cookie